Bettina Franckenberg'in Kolajlar isimli sergisi 27 Nisan - 9 Mayıs tarihleri arasında İdart Sanat Galerisi'nde

Bettina
Bu haber 2012-04-30 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

Bettina Franckenberg’in Kolajlar isimli sergisi 27 Nisan - 9 Mayıs tarihleri arasında İdart Sanat Galerisi’nde sergileniyor.
Uzun bir süredir kumaş kullanarak kolaj yapan sanatçı, kağıt üzerine kumaş ile yaptığı kolajlarını izleyici ile buluşturuyor. Bettina, bu serisini “tekstil kolajı” olarak isimlendiriyor.
3 ޞubat 1956’da Essen / Almanya’da doğan sanatçı, Lise eğitimini tamamladıktan sonra Lippoldsberg’de ergoterapi eğitimi aldı. Ardından Tübingen Universite Psikiyatri kliniğinde çalışmaya başladı.  Ek bir eğitim alarak psikoterapi uzmanı oldu. Aynı yıllarda Patchwork ile tanıştı.
1982’de hem Ege’yi hem de kendi “tekstil tutkusunu” keşfeden sanatçı, ilk Patchwork eserlerini yarattı. İki sene Yunanistanın Kos adasında yaşadıktan sonra Türkiye’ye geldi ve ilk sergisini 1986’da Bodrum kalesinde açtı.
 
Her zaman sanatın yanında din, felsefe, mitoloji ve psikoanaliz  ilgileniyordu ve kısa süreliğine Almanya’ya döndü. 1989 ile 1992 yılları arasında Berlin’de ergoterapist olarak çalıştı ve bu süre zarfında Almanya, İsviçre, Letonya ve Türkiye’de tekstil-sanat sergileri düzenledi.
Halen 1992 yılında yerleştiği Bodrum’un Kızılağaç köyünde yaşayan ve kendi atölyesini kuran sanatçı, tekstil kolajı olarak adlandırdığı tekniğe lavanta yastıkları dikerken başlamış. Sanatçı, bir gün kullandığı tekniği değiştirmeye karar verdiğinde dikiş makinası ile denemeler yapmış. Resimsel kompozisyonlar ortaya çıktığında, ulaşacağı yeri bilmeden üretmiş işlerini.
Tekstil kolajları  serisinde, kendiğinden oluşan resimsellik, rastlantıyı ilk başlarda öne çıkarsa da Bettina’nın düşün dünyası işleri farklı bir yere götürmüş. Çünkü Bettina’nın her kolajında iplikler iğneden kurtulmaya çalışıyor.
Sergi, 9 Mayıs tarihine kadar her gün 11:00-19:00 saatleri arasında izlenebilir.
KOKTEYL: 27 NİSAN CUMA SAAT 17:30
Iletişim
 
İdart Sanat Galerisi
Sanat Okulu Caddesi No:9 Bodrum

 Bu haber 1736 kez izlenmistir