Ã?ç Boyutlu Kat'ı Sanatı - Mihrinur Günal, Günsu Atalay ile Serdar Atalay'ın eserlerinden oluşan sergi 01 Nisan'a kadar izlenebilir.

Bu haber 2013-03-20 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

ޞevket Sabancı Sanat Merkezi'nde 01 Nisan'a kadar sürecek olsn sergide Mihrinur Günal, Günsu Atalay ile Serdar Atalay'ın eserlerini izleme fırsatı bulacağız.

ޞevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi'nin unutulmaya yüz tutmuş sanatlara tekrar hayat verme, gelecek kuşaklara aktarma çalışmaları bu sefer Kat'ı Sanatıyla devam ediyor. Mihrunur Günal, Günsu Atalay ve Serdar Atalay Kat'ı Sanatındaki çalışmalarını bu sefer Turgutreis 'te sergileyecekler.

Kat Arapça kesme anlamına gelen bir kelimedir. Kat'ı sanatı bu kelimeden türemiştir ve bir desenin veya yazı stilinin kâğıt veya deri gibi tabakaların üzerine oyulmasıyla yapılan Türk süsleme sanatlarından birisidir.

"Kat'ı sanatı" 15. yüzyılın sonlarında doğru en önemli eserlerini Osmanlı Döneminde vermeye başlamıştır. Fatih Sultan Mehmet zamanından başlayarak Kanuni Sultan Süleyman zamanına kadarki süreçte "Kat'ı, Tezhip, Ebru, Minyatür, Hat" gibi sanatlar çok desteklenmiştir.

Bu sanatların gelişmesinde Kanuni Sultan Süleyman'ın veziri Damat İbrahim Paşa'nın verdiği destek ayrıca anılmaya değerdir.

19. yüzyılın ortalarına doğru, Osmanlı imparatorluğunun içine düştüğü ekonomik sıkıntılar nedeniyle, aldığı destekleri kaybeden hat, kat'ı, ebru, tezhip, minyatür gibi el sanatları yavaş yavaş kaybolmaya yüz tutmuşlar ve bazıları kaybolmuştur.

1940 yıllarda değerli bilim adamı Prof.Dr. Süheyl Üver Kat'ı sanatını, yurtdışında yaptığı araştırmalar sonucu neredeyse yeniden keşfetmiş ve uygulamış ve daha sonra yetiştirdiği öğrencilerle günümüze taşımıştır. Ve kat'ı sanatı yaşamaya devam edebilmiştir. Ve bu gün bu sanata hayat veren üç sanatçı bir araya gelerek 22 Mart tarihinden itibaren ޞevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi'nde eserlerini ziyaretçilerinin beğenisine sunuyorlar.Yer: Turgutreis Belediyesi şževket Sabancı Kültür Merkezi Açılış Kokteyli : 22 Mart 2013 Sergi Bitiş Tarihi : 01 Nisan 2013 Sergi Ziyaret Saatleri : Hafta İçi 10:00-20:00 Cumartesi 10:00-17:00


www.turgutreiskultursanat.org


 Bu haber 3780 kez izlenmistir