Sabri Nuray Gencel İkonalar Sergisi Dibeklihan'da devam ediyor.

Sabri
Bu haber 2013-09-17 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

Sabri Nuray Gencel İkonalar Sergisi Dibeklihan'da 21 Eylül'e kadar devam ediyor.Bodrum Yalıkavak'ta yaşayan sanatçının usta işi eserlerini izleyiniz.
Sabri Nuray GENCEL, 1945'da Gelibolu'da doğdu. 1972'da Ankara Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi Mimarlık Bölümü'nü bitirdi.
Mimar ve şehir plancısı olarak SİT alanlarında ve koruma planlamalarında görev almış olan sanatçı, Kapadokya'da 'Avanos'un Testileri' ve Bodrum'da 'Amphora' ile tanıştı. Çeşitli koleksiyonlarda bulunan yapıtları, geçtiğimiz yıllarda Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Japon Kültür Vakfı, İsveç Büyükelçiliği, Türk-İngiliz Kültür Derneği ve Bodrum Belediyesi Sanat Galerisi'nde sergilenmiş ve beğeni ile izlenmişti.

Ulaştırma Bakanlığı'ndan emekli olan Sabri Nuray Gencel halen Bodrum'da yaşamakta ve mimar olarak görevini sürdürmektedir.

Anadolu kültürünü yaşatan eserlerle, çok özel çalışmalara imza atan Sabri Nuray Gencel Amforalarla başlayan ve İkonalar, Hat Yazıları, Piri Reis Haritaları, Bahriye-i ޞahane (Osmanlı Donanması), ޞirket-i Hayriye (Boğaziçi Vapurları) Tuğfe-i Hattatin, Urartu, Hatti ve Hitit sanatı üzerine çalışmalar yapmaktadır. Kültür Bakanlığı tarafından verilmiş 'sanatçı' belgesine sahiptir.

Gündoğan'daki Atölyesi ve Yalıkavak Marina'daki sanat galerisinde çalışmalarını sürdüren sanatçı, unutulmaya yüz tutmuş bir Anadolu geleneği olan 'Camaltı' tekniğini yaşatarak oluşturduğu eserlerini sanatseverlerle paylaşmaktadır.Yakaköy Çilek caddesi No 46/2 Ortakent Bodrum


www.dibeklihan.com


 Bu haber 1391 kez izlenmistir