Slow Food Yaveş Gari Bodrum Yerel Grubu Toprak Ana kutlamaları12-13 Aralık 2013

Slow
Bu haber 2013-12-10 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

Slow Food'un yaş günü olan Terra Madre - Toprak Ana günü yaklaşıyor. 12- 13 Aralık 2013' te 'Yaveş Gari' Yerel Grubu Bodrum'da kutlamalar yapıyor.

Siow Food hareketi, 1986'da İtalya'da Carlo Petrini tarafından Roma'da açılan Mc.Donald's a karşı başlatılmış, bugün uluslararası bir harekete dönüşmüştür. Hızlı, ayaküstü yemek alışkanlığına - fast food a karşı geleneksel ve yerel yemek ve yeme biçimlerini, yerel ekosistemlerin özelliklerini korumayı teşvik eden 'Slow Food Yavaş Gıda hareketi' 160'den fazla ülkede bulunan destekleyicileri, kaliteli yemeklerin sürdürülebilir üretimi üzerine çalışan 2.000'den fazla yemek kuruluşu, 1.300 yerel grubu ile iyi yemeğin zevkini, topluma ve çevreye olan sorumlulukla bir araya getiren bir sivil toplum kuruluşudur.
Yavaş Gıda hareketinin misyonuna yönelik bazı amaçları:
Yerel biyoçeşitliliği korumak amacıyla tohum bankası oluşturmak ve sürdürmek. Yerel ve geleneksel besin maddelerini korumak ve teşvik etmek.
Tad eğitimini teşvik etmek.
Tüketicileri fast food ürünlerinin riskine karşı eğitmek.
Organik ve doğal çiftçiliği destekleyici kamuoyu oluşturmak.
Ã?rünlere yönelik genetik mühendislik müdahalelerine karşı çıkmak.
Ã?rünlerde böcek ilaçlarının kullanımını karşı bilinci arttırmak.
Öğrencilere bahçıvanlık becerisini kazandırmak.
Slow Food hareketinin kurucusu ve lideri Carlo Petrini bir Terra Madre-Toprak Ana buluşmasının kapanış töreni konuşmasında 'Köylüyü çiftçiyi toplumun arka tekerleği gibi gören zihniyetin yıkılması gerektiğini' söylerken, 'Onlar toplumun gerçek bilge kişileridir ve gelecek onlara aittir' demişti. Atatürk'ün 'Köylü Milletin Efendisi'dir' söylemini de unutmamamız gerekir.

2009 yılından bu yana her sene 10 Aralık'ta Slow Food tarafından kutlanan Terra Madre-Toprak Ana Günü ise, yerel gıdanın dünya çapında fark edilmesi ve kutlanması bakımından çok önemli bir yere sahiptir.
Terra Madre-Toprak Ana pozitif küreselleşmeyi temsil eder. Tarımdaki endüstrileşmeye ve yemek kültürlerinin standartlaşmasına teslim olmayı reddedenlerin sesidir. Gıda üretiminin çevre ile uyumlu bir ilişkisi olması gerektiğini ilan ederek geleneksel uygulamaların kültürel ve bilimsel değerlerini destekler. Gıda üretiminin aktif üyelerini, dağıtım zincirlerini birleştirerek; sürdürülebilir tarım, balıkçılık ve gıda üretimini yaymayı amaçlar.
Dünya çapında tanınan, 2000'in üzerinde gıda topluluğundan oluşan Terra Madre Ağı ise, iki senede bir yapılan evrensel buluşmalar ve 2004'den beri dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan bölgesel toplantılar sayesinde genişleyerek günümüzdeki haline gelmiştir.
Bu yıl 160 ülkede 1300 yerel grup ile 5. kez kutlayacağımız etkinliğimizde de, Slow Food felsefesini benimsemiş üyeler,şefler,akademisyenler, gençler, müzisyenler; buluşmalar, tartışmalar, piknikler, yemekler, tarımsal geziler ve birçok başka etkinlikler etrafında bir araya gelmektedir. Bodrum'da Toprak Ana kutlamalarını gerçekleştirecek olan Slow Food Yaveş Gari Yerel Grubu ise etkinliği iki güne yayıyor:

12 Aralık Perşembe günü Onkolog Dr. ve Dünya Gazetesi yazarı Yavuz Dizdar, Kız Teknik ve Meslek Lisesi?nde ve Ted Bodrum Kolejinde gençlerle 'Sağlıklı Beslenme ya da Fast Food' üzerine söyleşiyor.Saat 16.00 da 105.8 Radyo Halikarnas'ta Güler Caner?in Seyir Defteri programında 'Sağlıklı Beslenme ve Yerel Lezzetler' üzerine canlı bir sohbet gerçekleştiriyor. Aynı gün saat 17.30 -19.30 arasında Oasis İmge kitabevinde yeni kitabı 'Yemezler' i imzalıyor.

13 Aralık Cuma sabahı saat 10:00 da Slow Food Yaveş Gari Yerel Grubu üyeleri ,Bodrum pazarında köylü tezgahlarının yanında Kısmet Lokantası'dan Bodrum Tarhanası ve Peksimet, Serap Özbay'ın bahçesindenyerli mandalina dağıtacaklar.
Aynı saatte Yavuz Dizdar Marmara Kolejinde gençler ve velilerle buluşuyor. Tüm Bodrum'luları etkinliklerimize katılmaya ve Toprak Ana gününü birlikte kutlamaya davet ediyorlar.

Detaylı bilgi için: www.facebook.com/events/551817791562490 www.facebook.com/events/227639860744475 instagram:slowfoodbodrum yavasgari@googlegroups.com Kaynakça; Vikipedi, Aylin Öney Tanwww.slowfood.com
Projeyi destekleyenler: Ayşen Karakaya,Bodrum Belediyesi, Bodrum Gündem, Erenler Sofrası,Kent TV,Kısmet Lokantası,Lvzz Hotel,Membra,Oluşum Ambalaj Ltd.ޞti,Serap Özbay, Radyo Halikarnas

 Bu haber 1021 kez izlenmistir