21.02 - 03.03.14 Tipografik Düzenlemeler Sergisi - Enis Timuçin Tan

21
Bu haber 2014-02-22 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

Tipografik Düzenlemeler

Doç.Dr. Enis Timuçin Tan


Turgutreis Belediyesi ޞevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi 2014 yılının ilk sergi etkinliğini "Tipografik Düzenlemeler" adlı sergiyle gerçekleştiriyor. Muğla Sıtkı Koçman Üiversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi'nden Doç. Dr. Enis Timuçin TAN'ın eserlerinden oluşan sergiyi 21 ޞubat - 3 Mart 2014 tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz.


Tipografik Düzenlemeler

Tipografi; yeni harf tasarımlarının yanı sıra, dijital veya mekanik ortamdaki harf formlarının (font) iki boyutlu yüzey üzerindeki konum ve bunların tüm diğer görsel tasarım elemanlarıyla olan ilişkilerini düzenleyen bir uygulama alanıdır.

Bu serginin konusu, Geleneksel Hat Sanatı ürünlerinden, esin kaynağı olarak çağdaş tasarım sürecinde yararlanılabileceği fikrini, tipografik düzenlemeler genel başlığı altında örnekleriyle ortaya koymaktır. Bu noktada konunun çıkış kaynağını; İslamiyetin başlangıç yıllarının yazı stili olan "Kufi" yazı formu oluşturmaktadır. İki farklı aynı zamanda benzeş branş olan "geleneksel hat sanatı" ve "güncel tipografik tasarım" arasındaki bu ilginç etkilenme, çağdaş tasarım süreci içersinde geleneksel sanat mirasımızdan yararlanabileceğimizi de bize gösterecektir.


Doç. Dr. Enis Timuçin TAN

İstanbul'da doğdu. Marmara Üiversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesinden mezun oldu. Aynı fakültede yüksek lisans ders aşamasını tamamladıktan sonra YÖK bursu ile Avustralya'ya gönderildi. University of Wollongong, Güzel Sanatlar Fakültesinde Master (MFA) ve doktorasını (PhD) tamamladı. 2000-2006 yılları arasında SDÃ?, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik bölümünde, 2006 yılından beri de Muğla Üiversitesi, Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.Turgutreis Belediyesi şževket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi

Mustafa Kemal Bulvarı No:77 Turgutreis/Bodrum Tel: 0252 382 4737 E-mail: info@turgutreiskultursanat.org


www.turgutreiskultursanat.org


 Bu haber 2223 kez izlenmistir