Somnur Van Der Kraan Resim Sergisi Oasis Nurol Sanar Galerisi'nde 30 Mart'a kadar gezilebilir.

Bodrum
Bu haber 2014-03-25 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

"Bırakın ışık içeri girsin!" diyor sanatçı Somnur Van Der Kraan.

"Işık olmadan renkleri ve biçimleri göremeyiz, yarattığımız renkler ve biçimler ne kadar saflıktan geliyorsa, titreşimleri o kadar güçlü ve yapıcıdır. Bugün insanlık keder dolu bir dünyadan şikayetçi ise bunu değiştirmenin en güzel yollarından biri, ışıklı imgeler yaratmaktır. Düşüncelerimiz ne kadar aydınlık olursa, hayatımız da o kadar renkli olacaktır. Bırakın ışık içeri girsin."

Ressam anne ve babanın çocuğu olarak İstanbul?da dünyaya gelen Somnur Van Der Kraan, Mimar Sinan Üiversitesi Resim Bölümü'nden mezun oldu. Amatör bir tiyatroda dekor ve kostüm üzerine çalışmalar yapan sanatçının, sahne dekoru, sahne kostümü, sanat yönetmenliğinin yanı sıra heykel çalışmaları da bulunmaktadır. 1988 yılında İstanbul'dan Bodrum'a yerleşerek çalışmalarına özel resim dersleri ve düzenlediği workshoplarla devam etti.

Bir dönem Oasis AVM'deki atölyesinde sanat terapisi ve resim çalışmaları da yapan sanatçı, 1. İstanbul Bienali'nin kuruluş aşaması ve etkinlik çalışmalarında yer aldı. Almanya, Karlsruhe Müzesi'nde kostüm çalışmaları yaptı. Uçan Üiversite isimli çağdaş sanat grubunun kurulmasını sağladı ve galeri yöneticiliği yaptı. Sanatçının, 1999 yılından bugüne kadar, biri Washington D.C. International Visions The Gallery'de, diğeri The Gallery at The Marmara Manhattan olmak üzere İstanbul, Bodrum ve A.B.D.?de 14 kişisel sergisi ve çok sayıda katıldığı karma sergiler bulunmaktadır. Sergileri ve sanatsal etkinlikleriyle birlikte, on beş yıldır çeşitli yayın kuruluşlarında yazdığı makaleler, alternatif terapiler, hastalanmadan yaşam, sanat terapisi ve yoga felsefesiyle de ilgilenerek katıldığı workshoplarda yer almaktadır. Somnur Van Der Kraan, çalışmalarına 2011 yılından bu yana yaşadığı Hollanda'nın Nijmegen şehrinde devam etmektedir.

Sanatçı, Bodrum Nurol Sanat Galerisi'ndeki serginin resimlerini, "Bu sergideki çalışmalar, tuval üzerine yağlıboya ancak, malzemeye açık ve özgür çalışmaktan yanayım. Sanatçı her konuda bağımsız ve özgürdür." sözleriyle açıklıyor.

Somnur Van Der Kraan?nın "Bırakın Işık İçeri Girsin!" Resim Sergisi, sanatçının katılımıyla 7 Mart 2014 Cuma günü, saat 18:30?da yapılacak kokteyl ile Bodrum Nurol Sanat Galerisi'nde açılacak ve 30 Mart 2014 tarihine kadar, Pazartesi günleri hariç, her gün 12:00-20:00 saatleri arasında gezilebilecek.Nurol Sanat Galerisi Oasis Tel: 0252 317 0002


www.oasisbodrum.com


 Bu haber 1453 kez izlenmistir