17 Nisan'da Halikarnas Balıkçısı 124 Yaşında! Anma Etkinliği

Halikarnas
Bu haber 2014-04-09 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

17 Nisan 2014 Program

9:30-10:30 Gönültepe'de mezarı başında Balıkçı'yı anma, ağaç dikme seremonisi

11:00-11:30 Bodrum Mozoleum bahçesindeki Bella Sombra'ya plaket asma


Halikarnas Balıkçısı Forumu adına Sönmez Taner'in yazısı:

Halikarnas Balıkçısı 124 Yaşında - 17 Nisan 2014

17 nisan 2014'de Halikarnas Balıkçısı yüzyirmi-dört yaşında olacak. Biz Bodrumlular, doğduğu günde O'nu yine sevgiyle, saygıyla, şükranla anacağız.

Diğer günler gibi 17 Nisan da gelip geçecek. Ancak bizler, Bodrum'da Halikarnas Balıkçısı'nı anmak için O'nun doğduğu ya da bu dünyadan göçtüğü tarihleri beklemeyiz. Bizler, Bodrum'da, Halikarnas Balıkçısı'nı, yıl boyu, her mevsim, neredeyse hemen her gün anarız.

İyi ki doğdun Halikarnas Balıkçısı! İyi ki de Bodrum'a sürgün geldin!

Sürgününü maviye ve yeşile dönüştürdün; sürgün geldiğin Bodrum'da kendi cennetini buldun ve burada yeni bir cennet yarattın.

Bodrum'da, Halikarnas Balıkçısı doğduğu gün olan 17 Nisan'larda, ve bu dünyaya veda ettiği gün olan 13 Ekim'lerde, kimi zaman mütevazi, kimi zaman geniş kapsamlı etkinliklerle anılır.

Geçen yıl, Halikarnas Balıkçısı, Ölümünün Kırkıncı Yılı'nda, 13 Ekim - 23 Kasım 2013 tarihleri arasında, geniş kapsamlı, çok katılımlı, pek çok ortama ve mekana yayılan uzun soluklu bir anma ve farkındalık yaratma etkinlikleri ile anıldı.

Denizde ve karada; Gönültepe'de; yazılarını yazdığı kahvelerde; diktiği ağaçların altında; meydanlarda; teknelerde; Kütüphane'de; akademik ortamlarda; bir vakitler resmi bahçıvanlığını yaptığı Bodrum Belediyesi'nin Meclis salonunda çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Bodrum Kaymakamı; Bodrum ve Ortakent Belediye Başkanları; Muğla Sıtkı Koçman Üiversitesi - Eğitim ve Güzel Sanatlar Fakülteleri; Bodrum Kent Konseyi; Deniz Ticaret Odası Bodrum ޞubesi, Bodrum Denizciler Derneği; ÇYDD, Gümüşlük Akademisi Karsanat Derneği, Mavi Yol Girişimi, Bodrum Sözlü Tarih Grubu, Halikarnas Balıkçısı'nı Anma ve Yaşatma Girişimi gibi sivil toplum kuruluşları ile pek çok ticari kurumun ve çok sayıda bireyin destekleriyle gerçekleşen etkinlikler kapsamında çocuklar, gençler, yaşlılar, denizciler, öğrenciler, akademisyenler; müzik, resim ve tiyatro sanatçıları üstlendikleri rolleri başarıyla sergilediler.

Etkinliklerin düzenlenmesi, eşgüdümü ve yürütülmesi Halikarnas Balıkçısı Forumu tarafından gerçekleştirildi. Halikarnas Balıkçısı'nın kızı sevgili İsmet Hanım ile torunu Deniz onur konukları olarak kimi etkinliklere katıldılar.

Evet, 17 Nisan 2014 gününde, geniş kapsamlı olmasa da bizler, yine toplanacağız ve Halikarnas Balıkçısı'nı anacağız.

Önce, Gönültepe'de Balıkçıyı ziyaret edeceğiz; sevgimizi, saygımızı, şükranlarımızı ve kendi diktiği ağaçlardan çiçekler sunacağız.

Başarabilirsek ve yetkili kurumlardan destek alabilirsek, Gönültepe'ye ağaç fidanları dikeceğiz. O'nun Bodrum'a kazandırdığı ağaçlardan: belki bir Bella Sombra, bir Turunçgil; belki bir Mimoza, Begonvil, Zakkum. Sonra, Balıkçı'nın 1938 yılında, Mozole'nin Bahçesine diktiği ulu Bella Sombra ağacına, Bodrum Kaymakamı Sayın Mehmet Gödekmerdan ile birlikte, bir plaket asacağız. Hani, tohumlarını Brezilya?dan getirttiği dünyanın en güzel gölge ağacı - Bella Sombra. Mozole'nin bahçesinde Balıkçı'nın diktiği ağaç sanki yavrulamış; bahçenin orasında burasında genç Bella Sombra ağaçları yetişmiş.

Mimozalar. İşte, bu mevsim, Mimozalar sarı sarı, tomur tomur açarlar. Yaprakların yeşili, neredeyse, görünmez olur; bütün ağaç sarıyı kuşanır. Onlarca, belki de yüzlerce Mimoza ağacı Halikarnas Balıkçısı'na selam durur. Mimoza ağacının yanından geçerken, kıyamasak da, küçük bir dal koparıp saçlarımıza yerleştirir ve Halikarnas Balıkçısı'nın gülümsediğini görür gibi oluruz.

İşte bizler, Halikarnas Balıkçısı'nı, Bodrum'da, yıl boyu, her mevsim, hemen her gün anarız.

17 Nisan 2014'de, 124. Yaşında, Halikarnas Balıkçısı'na gönülden sevgilerimizi, saygılarımızı ve şükranlarımızı sunuyoruz.

 Bu haber 1418 kez izlenmistir