Ayla Eriş 'Bodrum + Mandalinası' Resim Sergisi, 14 Haziran'a kadar Oasis, Nurol Sanat Galerisi'nde gezilebilir

Ayla
Bu haber 2014-05-21 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

"Bodrum mandalinasının adını ilk duyduğum yer Ankara, tarih 1959, yaşım üç. Ortam; bir akşam üzeri, kalabalık ve lambalar ile aydınlatılmış bol ışıklı manav tezgahları. O ışıklı görüntülerin içinde tek gördüğüm ve daha önce hiç görmediğim parlak turuncu bir yuvarlak. Elinden tuttuğum babama bu yaşıma kadar unutmadığım ilk sorumâ?¦

-O nedir?

Cevap; BODRUM MANDALİNASI..."

1996 yılında Marmara Üiversitesi'nden Muğla Sıtkı Koçman Üiversitesi'ne gelen ve Bodrum'a yerleşen Ayla Eriş, gerek kişisel atölyesinde gerekse tüzel kurumlarda birçok öğrenci yetiştirdi.

Sanatın gelişmesi ve toplumda yaygınlaşması arzusu ile Bodrum'da; Muğla Sıtkı Koçman Üiversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Bodrum Osmanlı Tersanesi Galerisi, Bodrum Belediyesi Meclis Salonu Galerisi, Bodrum Gümüşlük Sanat Galerisi, Bodrum Trafo Galerisi (Hadigari) gibi birçok resim galerisi ile kişisel atölyelerin açılmasına öncülük etti.

Ayla Eriş, Muğla Sıtkı Koçman Üiversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden emekli olduktan sonra daha önceleri de yapmış olduğu gibi resim çalışmalarını ve "Çağdaş Sanat" toplantılarını sürdürmektedir.

Yapı-çözümcü bir anlayışın egemen olduğu kompozisyonlarında karışık teknik kullanan Ayla Eriş, son dönem çalışmalarından oluşan sergisinin konusunu, "Sergimde konuklarım birebir mandalina resimleri göremeyecekler. Onların yerine, kompozisyonların içinde, küçük bir kızın yıllar önce belleğinde yer etmiş olan mandalinaları hatırlatan minicik turuncu renklere rastlayacaklar." sözleriyle açıklıyor.

Bodrum Nurol Sanat Galerisi'nde gerçekleşecek olan sergisi ile Bodrum'da yaşayan üreticilere de dikkat çekmek isteyen Ayla Eriş, "BODRUM MANDALİNASINI büyük çabalarla yetiştiren, hala yaşatmaya çalışan üreticilerimizi el üstünde tutalım" diyor.

Ayla Eriş 'Bodrum + Mandalinası' Resim Sergisi, 24 Mayıs 2014 Cumartesi günü, saat 18:30'da yapılacak kokteyl ile Bodrum Nurol Sanat Galerisi'nde açılacak ve 14 Haziran 2014 tarihine kadar, Pazartesi günleri hariç, her gün 12:00-20:00 saatleri arasında gezilebilecek.Nurol Sanat Galerisi

Oasis AVM
Oasis Gümbet
Bodrum


www.oasisbodrum.com


 Bu haber 1460 kez izlenmistir