Neşet Ruacan Trio her cuma gecesi Dibeklihan'da!

Neşet
Bu haber 2014-07-23 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

Neşet Ruacan, İmge Mıngıroğlu ve Mustafa Coşkun'dan oluşan Neşet Ruacan Trio her cuma 21:30'dan itibaren Dibeklihan'nda izlenebilir!

Rezervasyon yaptırmayı unutmayın!


Neşet Ruacan hakkında...

Neşet Ruacan (64), müzisyen olmak isteyen bir piyade albayının oğlu. Çocukluğu İstanbul'un Moda semtinde geçti. İlk çalgısı mızıkaydı. 10 yaşında klasik gitara başladı. Özel dersler aldı. Adnan Benk, ޞadan Çaylıgil gibi Modalı entelektüellerin desteğiyle bilgisini geliştirdi.

Klasik gitarı elektro gitar izledi. 1964'te üç arkadaşıyla Vahşi Kediler grubunu kurdu. Pop grubunun üyelerinden biri de gazeteci Arda Uskan'dı. ޞerif Yüzbaşıoğlu, Süheyl Denizci'nin dans orkestralarında çalıştı.

Ayhan Yünkuş'un etkisiyle caza yöneldi. Barney Kessel, Jimm Hall?un albümlerini analiz ederek kendini geliştirdi. Kardeşi Nilüfer Ruacan'ı da caz şarkıcısı olması için teşvik etti. Türkiye'ye gelen Ertha Kitt, Salena Jones gibi caz şarkıcılarına eşlik etti. Piyanist Emin Fındıkoğlu'ya İsveç ve Norveç'teki caz kulüplerinde çaldı.

1978'de Boston'daki Berklee'ye burslu kabul edildi. Buradaki eğitimi yetersiz bulunca Juillard Akademisi'nde besteci Vincent Persichetti'den ders alma umuduyla New York'a gitti. Okulun özel kurslarına katıldı.

Bu arada caz piyanisti Nilüfer Verdi'yle evlendi. 1983'te Türkiye'ye döndü. TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası'na katıldı. Türkiye'ye gelen Herbie Hancock, John Ormond, Nathan Davies, Woody Williams gibi müzikçilerle çaldı. Oğlu Nedim Ruacan (33) da caz davulcusu. Müzikten sonra en büyük tutkusu deniz.Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

Çilek Cad. 46/2
Yakaköy - Orakent / Bodrum

Tel: 0532 5277649


www.dibeklihan.com


 Bu haber 1547 kez izlenmistir