Sabri Nuray Gencel Anma Sergisi,25 Eylül'e kadar Dibeklihan'da

Geçtiğimiz
Bu haber 2014-09-05 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.Sabri Nuray Gencel Anma Sergisi açılış ve kokteyli 06 Eylül Cumartesi 19:30'da Dibeklihan Film Bar Meydanında gerçekleşecek. Tüm sevenleri davetlidir. Sergi 06 - 25 Eylül süresince Dibeklihan'da Dibek Sofrası'nda izlenebilir.


Sabri Nuray Gencel hakkında...

1945'da Gelibolu'da doğdu. 1972'da Ankara Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi Mimarlık Bölümü'nü bitirdi.

Mimar ve şehir plancısı olarak SİT alanlarında ve koruma planlamalarında görev almış olan sanatçı, Kapadokya'da "Avanos'un Testileri" ve Bodrum'da "Amphora" ile tanıştı. Çeşitli koleksiyonlarda bulunan yapıtları, geçtiğimiz yıllarda Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Japon Kültür Vakfı, İsveç Büyükelçiliği, Türk-İngiliz Kültür Derneği ve Bodrum Belediyesi Sanat Galerisi'nde sergilenmiş ve beğeni ile izlenmişti.

Ulaştırma Bakanlığı'ndan emekli olan Sabri Nuray Gencel 2013 yılında hayata gözlerini kapadı. Ebedi istirahatgahı Gündoğan Bodrum'dadır.

Anadolu kültürünü yaşatan eserlerle, çok özel çalışmalara imza atan Sabri Nuray Gencel Amforalarla başlayan ve İkonalar, Hat Yazıları, Piri Reis Haritaları, Bahriye-i Şahane (Osmanlı Donanması), Şirket-i Hayriye (Boğaziçi Vapurları) Tuğfe-i Hattatin, Urartu, Hatti ve Hitit sanatı üzerine çalışmalar yapmaktadır. Kültür Bakanlığı tarafından verilmiş "sanatçı" belgesine sahiptir.

Sanatçı, Gündoğan'daki atölyesi ve Yalıkavak Marina'daki sanat galerisinde çalışmalarını sürdürmekte ve unutulmaya yüz tutmuş bir Anadolu geleneği olan "Camaltı" tekniğini yaşatarak oluşturduğu eserlerini sanatseverlere sunmaktaydı.Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

Yakaköy, Çilek Cad. 46/2
Ortakent / Bodrum

Tel: 0532 5277649


www.dibeklihan.com


 Bu haber 1302 kez izlenmistir