Japon AKEBİ Gölge Kukla Topluluğu 25 Eylül'de Nurol Kültür Merkezi'nde

Japon
Bu haber 2014-09-24 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

Japon AKEBİ Gölge Kukla Topluluğu 25 Eylül'de Nurol Kültür Merkezi'nde Bodrum Kent Konseyi'nin Bodrum'daki tüm çocukları davet ettiği gösteri birincisi sabah saat 10:30'de ikincisi de öğlen saat 13:30'da olmak üzere iki kez sahnelenecek. Çocuklar gösteriyi ücretsiz izleyebilecekler.

Japon AKEBİ Gölge Kukla topluluğunu kurdugunda Bayan Toyoko AYABE, henüz üniversitede ögrenci idi. Kullanılan tüm malzeme tamamen kendileri tarafından elde hazırlamakta.

Bayan Toyoko AYABE, ilkel yöntem politikasi ile sanatına devam etmektedir. Amaçları, yapan kişilerle izleyenlerin olabildigince yakın mesafede olabilmeleri ve sanatlarını, mesajlarını direkt aktarmaktır.

Geleneksel Gölge Kukla Sanatını olabildigince dar gelirli gruplar, fiziki engelliler, hastalar ve 3. yaş sahibi kişilere taşıyabilmek için uğraş vermektedirler.

Bayan TOYOKO AYABE üniversitelere giderek, sahip oldugu tum tecrubesini aktarmak ve öğretmek için dersler vermekte, etkinliklerine devam etmektedir.

Son 10 yıldır, kas sorunları olan hasta çocukların tedavi gördüğü bir hastaneye giderek; hastalara hem gosteri sergilemekte, hem de istekli olan çocuklara sabırla da öğretmeye çalışmaktadır. Yeni Zelanda, Litvanya, Pakistan ve Türkiye'yi de içeren toplamda 10 Ülkeye seyahat yapmış ve gösteri sergilemislerdir.Japonya'da verdiği çabalardan dolayı 2007 yılında üstün başarı madalyası almıstır.

İlk olarak 1999'da İstanbul'a, 2000 yılında Denizli'de, 2005 Ordu, 2006'da Alaçatı'ya gelen AKEBİ Gölge Kukla Topluluğu 2009'da tekrar İstanbul'a Uluslararası Kukla Festivali için gelmistir. 2012 yılında Kapadokya Bölgesine gidilmiş ve en son olarak da 2014 yılında Bodrum ve Soma'ya gitmeye karar vermislerdir.

Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kent Konseyi Eğitim Birimi tarafından organize edilen ücretsiz gösteriler, Bodrum Yarımadası'ndaki çeşitli okullardan ilköğretim öğrencilerine 25 Eylül Perşembe günü 10.30 ve 13.30 da sunulacaktır.

 Bu haber 1028 kez izlenmistir