Nadir Ede'nin 'Benim İnsanlarım' fotoğraf Sergisi 6 Ekim'e kadar gezilebilir

Defne
Bu haber 2014-09-29 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

H.NADİR EDE 'NİN "BENİM İNSANLARIM" ADLI FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI Defne Sanat Galerisi bu defa bir fotoğraf sergine ev sahipliği yaptı. 06 Ekim 2014 tarihine kadar açık kalacak olan sergide Nadir Ede'nin "Benim İnsanlarım" adını verdiği fotoğraflar sergileniyor. Oldukça kalabalık bir izleyici ile açılan sergide Nadir Ede'nin insanları konu alan 45 adet fotoğrafı sergileniyor.

Halil Nadir Ede'nin kendi kaleminden biyografisi şöyle "1 Şubat 1945, Zonguldak doğumluyum. Hemen hemen altmış yıldır İstanbul'da yaşıyorum. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü'nü bitirdim. Fotoğrafla tanışmam Işık Lisesinde okuduğum yıllara rastlar. Üniversite yıllarımda arkadaşlarla yaptığımız gezilerde fotoğraflar çekip satarak para kazanmaya başlamıştım. 1969 yılında İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği "İFSAK"a üye oldum. 1979 yılında benim gibi dernekten ayrılan arkadaşlarımla "Grup F" i kurduk. 1982-2000 yılları arasında reklam fotoğrafları çekerek hayatımı kazandım. 1985 yılından beri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümünde dersler veriyorum. 1987?2008 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümünde fotoğraf üzerine dersler verdim. 2007 yılından beri Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin fotoğraf hocalarından biriyim. 14 yıl "Fotoğraf Dergisi"nin yayın yönetmenliğini yaptım. Ülkemizde yapılan pek çok fotoğraf yarışmasında (içlerinde Kültür Bakanlığımız tarafından düzenlenen "Devlet Fotoğraf Yarışması" da var) jüri üyeliği yaptım ve yapıyorum. Fotoğraflarımdan bazıları Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan "Turkey" fotoğraf albümünün 1989 yılı baskısında yer aldı. Revak Firması tarafından yayınlanan "Türk Mutfağı", "Istanbul", "Topkapı Sarayı",ve Bazaar 54 firması tarafından yayınlanan "Istanbul", "Topkapı Sarayı", Mukaddes Emanetler" kitaplarının fotoğraflarını çektim.

Katıldığım karma sergilerin sayısını unuttum. Işık Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyeleri Sergileri'nde fotoğraflarım yer aldı. İran'da Fransa'da, Belcika'da Türk Fotoğrafçılarının eserleri ile katıldıkları bazı sergilere de fotoğraflarımı verdim. Letonya ve Estonya'da kişisel sergilerim oldu. Ahmet Selim Sabuncu ve Tuğrul Çakar ile birlikte iğne ile delinmiş kutularla yaptığımız makinelerle çektiğimiz fotoğraflarla "İğne Deliğinden İstanbul" sergisini yaptık. İstiklal Caddesi'nde çektiğim İğne deliği fotoğraflarım Ressam Ömer Uluç'un kuratörlüğünü yaptığı "Beyoğlu 14-18" sergisinde yer aldı.

"Solarizasyonlar", "Yüzyıl Önce Yüz Yıl Sonra İstanbul", "Çeşitlemeler", "Nadir Ede'nin Arşivinden 1950lerin İstanbul'u" kişisel sergilerimden bazıları.

Evliya Celebi Seyahatnamesi'ni, İstanbul'daki üzerinde padişah tuğraları ve Osmanlı Arması olan binaları, Osmanlı'nın Üç Başkenti'ni, biri hariç hepsi ülkemiz topraklarında olan Osmanlı Padişahları'nın türbelerini fotoğraflayıp, ayrı ayrı; hem birer sergi, hem de birer fotoğraf albümü hazırlamak istiyorum.

Kaynak bulduğumda hayata geçirmek istediğim daha yüz kadar projem var. "Defne Sanat Galerisi Bodrum Bu haber 1445 kez izlenmistir