Adnan Turani '90 Yaşında' Resim Sergisi, 9 Mayıs'a kadar Oasis'te gezilebilir

Adnan
Bu haber 2015-04-17 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

Türk resim sanatının en önemli ustalarından Adnan Turani'nin eserleri Bodrum Nurol Sanat Galerisi'nde...

"Resim, bir düşüncedir, resimsel bir düşünce biçimidir, bir eylemdir. Böyle düşününce, resmetme olayı, bir kişinin kendi psikolojik yapısı ve kültür düzeyi ile tuval yüzeyinde hesaplaşması oluyor ve onun kendi yarattığı alın yazısı not edilebilme durumuna geliyor. Benim resme ilişkin çabam, her seferinde ayrı bir serüvene atılarak, bu düşünsel eylem savaşında hiç olmazsa arada bir olumlu sonuç alma niyetine dayanmaktadır..."

1925 yılında İstanbul'da doğan Adnan Turani, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı'nca Avrupa?ya gönderilen ilk sanatçıdır. Münih, Stuttgart , Hamburg GSA'lerindeki çalışmalarıyla eğitimini tamamlamış ve aynı tarihlerde Hannover, Hamburg, Berlin ve Tell Aviv'de eserleri sergilenmiştir. Akademik kariyeri için doktora da yapan Turani'nin eserleri, 1960'lardan itibaren günümüze kadar kendi ülkesi dışında Fransa, İtalya, Almanya, İspanya, Yugoslavya, ABD, Irak, Japonya, Hindistan, Mısır, İsrail, Güney Kore ve İsviçre gibi birçok ülkenin düzenlediği bienal ve uluslararası sergilerde yer almıştır. Sergisinin ismini yeni girmiş olduğu 90 yaşına ithaf eden Sanatçı halen Ankara'da yaşamakta ve çalışmalarını sürdürmektedir.

Adnan Turani "90 Yaşında" Resim Sergisi, 17 Nisan 2015 Cuma günü, saat 18:30?da yapılacak kokteyl ile Bodrum Nurol Sanat Galerisi'nde açılacak ve 9 Mayıs 2015 tarihine kadar, Pazartesi günü dışında her gün 12:00-20:00 saatleri arasında gezilebilecek.

Tel : (252) 317 0002 dahili 12
E-mail : nurolsanatgalerisi@oasisbodrum.comOasis AVM Nurol Sanat Galerisi Bu haber 1272 kez izlenmistir