Dünyayı Gezen Gelincik - Hikmet Çetinkaya Resim Sergisi, Bodrum Nurol Sanat Galerisi'nde

Hikmet
Bu haber 2015-07-09 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

HİKMET ÇETİNKAYA RESİM SERGİSİ 10 - 29 Temmuz 2015 SANATÇI HİKMET ÇETİNKAYA'NIN DÜNYAYI GEZEN GELİNCİK RESİMLERİ BODRUM NUROL SANAT GALERİSİ'NDE

Gelinciklere olan tutkusuyla bilinen Hikmet Çetinkaya, çalışmalarını; "Resim serüvenim boyunca kuvvetli ve güçlü duygularla ayakta durma isteği yaşadım ve bunu keyifle en umutsuz koşullarda bile bitmeyen heyecanım ve sevincimle tuvallerime yansıttım. Her resmimi yüreğimi içine koyarak yaptım. Resim kendi içinde bir dildir. Ressamın fırçası ile renkleri bir araya geldiğinde, bu "ressam" ın kendi dilinde söylenmiş bir sözü olarak tuvale yansır. Resimlerimde yıllarca çizginin, renk kullanımının nasıl farklı yorumlarla ortaya çıktğını gördüm. Şimdi ise yeni ve farklı bir resimsel tatla tanışıyorum." sözleriyle ifade ediyor.

Sanatçı, 1958 yılında Konya Hasanşeyh'de doğdu. 1982 yılında Ankara Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun oldu. Resim eğitimi yöntemleri konusunda yurtdışında araştırmalar yaparak bir resim atölyesi kurdu. Çetinkaya, aynı zamanda bir çok kurum ve kuruluşta resim atölyesi kurulmasına öncülük ederek sanat danışmanlığı da yaptı. 2001 yılında İsveç Stockholm Uluslararası Dünya Sanat Fuarı'nda, yurtiçi başta olmak üzere uluslararası birçok sanat fuarında da etkinliklere katıldı. 32'si yurtdışında gerçekleşen toplam 112 kişisel etkinlik yaparak 800'den fazla da karma etkinlik gerçekleştirdi.

37 yıl önce eline fırçayı alan Sanatçı, 10.000'den fazla çalışmaya imza atmıştır. Resim çalışmalarına 2002 yılında Paris'te açtığı atölyesinde devam ederken "Arc-En-Ciel Maison D'art Paris" adında bir sanat evi kurdu. 2006 yılında kırkbeş Türk sanatçıyla Türkiye'yi temsilen Paris'te UNESCO ile bir organizasyon düzenledi. Birçok sanatçı dostuyla birlikte altısı Paris'te, beşi Bulgaristan'da olmak üzere birçok ülkede "Anadolu'dan Esintiler" adı altında sergi etkinlikleri gerçekleştirdi. 2009 yılında Bulgaristan'ın Plovdiv şehrinde, Avusturya'nın Pöchlarn beldesinde ve 2011'de Kanada'nın Montreal, Ottowa, Toronto kentlerinde etkinlikler yaptı. 2012'de Kırgızistan, Bişkek'de sanat sempozyumlarına katılarak canlı performanslar sundu.

Hikmet Çetinkaya Resim Sergisi, 10 Temmuz 2015 Cuma günü, saat 19:00'da yapılacak olan kokteyl ile Bodrum Nurol Sanat Galerisi'nde açılacak ve 29 Temmuz 2015 tarihine kadar, Pazartesi günleri hariç, her gün 12:00-20:00 saatleri arasında gezilebilecek.

 Bu haber 1262 kez izlenmistir