Sabri Nuray Gencel Retrospektif Sergisi - Galeri Costa'da 19 Eylül'de açılıyor...

2013'te
Bu haber 2015-09-15 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

2013'te Bodrum'da yaşamını yitirmiş SABRİ NURAY GENCEL, eşi GİLMAN TEKİN GENCEL tarafından düzenlenen sergilerle yaşatılıyor.

Gılman Gencel sergilerden elde edilen geliri Ortakent Yahşi Özürlüler Okulu'na bağışlıyor.

Bodrum/Gündoğan'da yer alan Costa Farilya Oteli'nde bulunan Galeri Costa'da açılacak ve sanatçının eserlerinden seçkilerden oluşacak sergi "Sabri Nuray Gencel Retrospektif" adını taşıyor.


Sabri Nuray Gencel hakkında...

1945'da Gelibolu'da doğdu. 1972'de Ankara Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. Mimar ve şehir plancısı olarak SİT alanlarında ve koruma planlamalarında görev alan sanatçı, Kapadokya'da "Avanos'un testileri" ve Bodrum'da "amphora" ile tanıştı.

Çeşitli koleksiyonlarda bulunan yapıtları, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Japon Kültür Vakfı, İsveç Büyükelçiliği, Türk-İngiliz Kültür Derneği ve Bodrum Belediyesi Sanat Galerisi'nde sergilendi.

Ulaştırma Bakanlığı'ndan emekli olan Sabri Nuray Gencel, Gündoğan'daki atölyesi ve Yalıkavak Marina'daki sanat galerisinde çalışmalarını sürdürerek unutulmaya yüz tutmuş bir Anadolu geleneği "Camaltı" tekniğini yaşatarak oluşturduğu eserlerini sanatseverlerle paylaşmıştı.

Anadolu kültürünü yaşatan eserlerle çok özel çalışmalara imza atan Sabri Nuray Gencel, amforalarla başlayan ve ikonalar, hat yazıları, Piri Reis haritaları, Bahriye-i Şahane (Osmanlı Donanması), Şirket-i Hayriye (Boğaziçi Vapurları) Tuğfe-i Hattatin, Urartu, Hatti ve Hitit sanatı üzerine çalışmalar yapmaktaydı.Galeri Costa

Costa Farilya Otel
Gündoğan / Bodrum Bu haber 1107 kez izlenmistir