â??Deniz+Kuşlarâ? Deniz Toraman Seramik Enstelasyon Sergisi Bodrum'da

02
Bu haber 2008-08-14 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.


 

â??Deniz+Kuşlarâ? Deniz Toraman Seramik Enstelasyon Sergisi Bodrum'da

 

02 - 17 Ağu. 2008 süresince Osmanlı Tersanesi'nde sergilenecek olan Deniz Toraman'ın seramik kuşlarını çok seveceksiniz!

 

Daha önce İstanbul'da izleyenlerin büyük ilgisini ve beğenisini  kazanan Deniz Toraman'ın kuş figürlerinden oluşan seramik enstalasyon sergisi, bu kez Bodrum'da.

Özgür düş gücünü, kuşlara verdiği devinimlerle ortaya koyan sanatçı, minimal bir anlayışla yerleştirdiği kuşlarını, lirik bir anlatım yanı sıra müthiş bir estetik olgusuyla birleştiriyor. Kuşların uçuşları izleyiciyi farklı bir boyuta götürürken sanatçının düş gücünü zorlayan özgürlük arayışı kavramsal bir dille karşımıza çıkıyor.

 


İstanbul?da doğan Deniz Toraman, Sankt Georg Avusturya Lisesinden mezun olmuş. Önce resim alanında çizgi ve renklerin dünyasıyla tanışarak başladığı sanat serüvenini üç boyuta taşıma güdüsü onu seramik çalışmalara yöneltmiş. Böylece 1996 yılında İnsel İnal ile seramik çalışmalarına ağırlık vermiş. Teknik bilgilerini kendi atölyesinde hem şamot hem beyaz çamur üzerinde ustalıkla uygulamaya başlayan sanatçı, daha sonra çalışmalarına ikinci eleman olarak gümüşü de eklemiş.


 


Doğadaki ve günlük yaşantımızdaki formları yalın ve işlevsel bir biçime dönüştürerek aktarmaya çalışan Deniz Toraman?ın eserlerinde, yaratıcı bilinci ve sanatsal içgörünün izlerini görmek mümkün. Sanatçının eserlerini izlerken, yaşamın özünü ararcasına iç dünyasının ellerinden çamura aktığı, onu yoğurup şekillendirirken gizlerini çözmeye çalıştığı hissedilebiliyor.


 


â??Bir SIRdır seramik, yaşamın özündeki SIR gibiâ? diyen Deniz Toraman, Seramik Derneği ve BodrumART Derneği üyesi.


 


Detaylı Bilgi için;Dide Karaali Karakılıç â?? 252 316 18 60 â?? 532 336 48 26

Zerrin Ulusman-532 728 04 10

 Bu haber 3018 kez izlenmistir