19 Eylül - 06 Ekim 2008 Bedri Rahmi Eyüboğlu - Eren Eyüboğlu Resimleri ve Kalamış Yazmaları Sergisi

Sanatçıların
Bu haber 2008-09-17 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

Trança  Sanat  Galerisi 

Bedri Rahmi Eyüboğlu - Eren Eyüboğlu Resimleri ve Kalamış Yazmaları Sergisi
 

9 Eylül - 6 Ekim 2008

 


Bedri Rahmi Eyüboğlu ve  Eren Eyüboğlu orjinal resimleri ve Mehmet Hamdi Eyüboğlu'nun ürettiği Kalamış Yazmaları uzun yıllar sonra ilk kez Bodrum'da Trança Sanat Galerisi?nde sergilenecek. 19 Eylül tarihinde açılacak sergi 6 Ekim akşamına dek sürecek.


Trança Sanat Galerisi her gün 10.30 - 21.00 saatleri arasında gezilebilir.Türk resminin en önemli  ustalarından Bedri Rahmi Eyüboğlu ,Türk resmine büyük yenilikler getirmiş, evrensel sanatlara yerel olanla,yöresel olanla yaklaşmaya çalışmış bunda da çok başarılı olmuş bir sanatçımız.Anadolu motiflerinden, gündelik halk yaşamından kesitler alan sanatçı, resimlerinde; Anadolu gelinleri, emziren analar, balıklar, balıkçılar  kısacası yaşadığı ya da tanıklık ettiği ne varsa her şeyi resminin konusu yapmış büyük bir usta.Bedri Rahmi halk sanatını sağlam bir kaynak olarak görmüştür. Halk sanatından yola çıkarak yeni anlatım biçimleri aramıştır. Minyatürlerden de esinlenmiştir. Anadolu kilimlerinin geometrik, soyut biçimleri, çini, cicim, heybe, yazma ve çorapların bezeme düzeni ve renk uyumlarını kaynak olarak kullanmış, motifin ağırlık kazandığı süslemeci bir tutumla resimler yapmıştır. Ancak, yalnızca motifleri resme uygulamakla yetinmemiş, renk ve malzeme araştırmalarına da girmiştir. Çeşitli teknikleri deneyerek gravür, mozaik, heykel ve seramik alanlarında birçok ürün vermiştir.Yine bir halk sanatı olan yazmacılığa da yönelmiş, kumaş üstüne baskılar yapmış, bu çalışmalarını öğrencileriyle birlikte de yürütmüştür.


 


Eren Eyüboğlu resimlerinde eşi Bedri Rahmi'nin sanatından etkilenerek daha renkçi ve yöresel resim anlayışına yöneldi. Anadolu gezilerinde ve özellikle Bursa yöresinden aldığı esinlerle, yöre yaşamını ve halk motiflerini, duyarlı bir anlatım içinde yansıttı. Renge yönelmiş olmakla beraber biçimin hakim etkisini ve kompozisyona genel kimliğini kazandıran yapısal yorumunu ihmal etmedi. Özellikle Türk kadın figürlerinin gruplar halinde işlendiği resimlerinde kendine özgü bir üslup geliştirdi.


 


Mehmet Hamdi Eyüboğlu babası Bedri Rahmi ve annesi Eren Eyüboğlu'nun tahta kalıplarını bulup tekrar hayata geçirmiş, kendi de çeşitli kalıplar üreterek yamacılık sanatını ve yazıcılık tekniklerini geliştirmiş, kendi atölyesini ve sanatçı ekibini kurarak bugünkü Kalamış Yazmaları serisini oluşturmuştur.

Mehmet Eyüboğlu yazmalar için şunları söylüyor:


''Motiflerimizin gönüllere girme, akılda kalma, insanları mutlu etme, onlara neşe, yaşama sevinci verme özellikleri var. Evrensellikleri var. Bizim motiflerin yayılma özellikleri var. İşte ben buna inandığım için yazmacı oldum. Buna ikna olduğum için çok özen gösteriyorum tezgâhıma... "Bugün buradaysa" diyorum "bizim yazmalar, yarın Çin'dedir." Ve benim yediveren ustalarım, annem babam yüreğimin taa içindedir. Onlara olan sonsuz sevgim, saygım, mesleğe olan aşkım, beni ayakta tutuyor. Ustalarıma olan sevgiyle eriyip yok olasım geliyor.â?

Trança Sanat Galerisi bu büyük sanatçıları Bodrumlularla ve sanatseverlerle buluşturacak, sanatçıların orijinal resimleri ile  renk renk, cıvıl cıvıl Kalamış yazmaları aynı galeride görülebilecek...


19 Eylül tarihinde açılacak sergi 6 Ekim akşamına dek sürecek.


Trança Sanat Galerisi hergün 10.30-21.00 saatleri arasında gezilebilir.Trança Sanat Galerisi


Cumhuriyet Caddesi No: 36  Bodrum


Tel: 0252 316 66 10 -0252 3166716

 Bu haber 1576 kez izlenmistir